Onreglementaire zet

Bij het naspelen van een partij komen twee spelers erachter dat een rochade is uitgevoerd terwijl dat eigenlijk niet mocht. Ze willen de partij opnieuw spelen vanaf het moment dat de onreglementaire zet is gespeeld. Kan dat?


Nee, als een partij is beëindigd, kan een niet reglementaire zet niet meer worden aangepast. Een partij wordt beëindigd door mat, pat, doordat één van beide spelers opgeeft, of doordat beide spelers remise overeenkomen (Artikel 5, einde van de partij).

Als de partij nog bezig is, moet bij het constateren van een onregelmatigheid de stelling worden teruggezet naar de stelling op het moment dat de onrechtmatige zet werd gedaan (Artikel 7). Zie je op zet 30 plotseling twee witveldige lopers en is dit ontstaan op zet 20, dan herstel je de stelling en speel je opnieuw verder vanaf zet 20. In principe moeten ook de klokken worden terug gezet, maar hier zijn nuances. De wedstrijdleider kan bijvoorbeeld anders beslissen.

2022  Schaakvereniging Voorburg